YG-912D-V1.2 PORTABLE GPS NAVIGATOR ROM YÜKLEME

YG-912-D-1.2vSayı (2)Sayı (3)

 

YG-912D-V1.2 Çin menşeli taşınabilir bir GPS cihazıdır. Bazen içindeki Windows CE bozulmakta, genelde yanlarında herhangi bir imaj dosyası gelmediğinden dolayı yanlış bir imaj yükleme sonucu ROM'ları silinmekte. Bu da cihazın bazen hiç çalışmamasına sebeb olmakta. PNA olarak adlandırılan bu cihazlarda  çoğu zaman aynı işlemci kullanıldığı halde yazılımlar birbirine uymamakta. Bu cihazlarda işletim sistemi gömülüdür. Mevcut cihazın donanımına göre hazırlanır. Temel de MTK 3351 kullanılsa da GPS chipi, Ekran çözünürlüğü, Bellek büyüklüğü her birinde farklıdır. Bu yüzden de yazılımda farklılık gösterir. Bu cihazların yapısının ve çalışmasının nasıl olduğuna gelirsek.

Portable GPS Navigator - Örnektir!!!

1MB EEprom vardır. EEprom XLDR_3351.nb0.ind, EBOOT.nb0, Logo.NB0 barındırır. Sistemin ROM'unu oluşturur.

En az 64MB olmak üzere Windows CE'nin bulunacağı sistem flash belleğine sahiptir.

En az 1GB olmak üzere kullanıcı Flash belleğine sahiptir.

GPS açmamız ile beraber MTK-3351 ilk önce sistemde geçerli bir ROM olduğunu kontrol eder.Eğer bulamazda "Servis Modu" diğer deyimle fabrika moduna geçer. Bu modda cihaza USB ile bilgisayar bağlarsanız  USB\Vid_0e8d&Pid_0004 koduyla kendini sisteme bildirecektir. Bu modda yalnızca PNDFlash programıyla içine ROM yüklememize izin verir. Eğer sistem geçerli bir ROM'a sahipse ilk önce XLDR yüklenir. XLDR PNA'nın bir bakıma BIOS'u gibidir. Üzerindeki donanıma erişmek için servisler sunar. Bunu PC'lerde BIOSların sunduğu INT 10h, INT 13h, INT 16h servislerine benzetebiliriz. Bu yüzden farklı modeller farklı XLDR sunar. XLDR sayesinde Windows CE değişik donanımlarda çalışma imkanı bulur. XLDR çalışmaya başladıktan sonra sistemi test eder, ardından EBOOT yükler. EBOOT görevi Windows CE imajını yükleyip çalıştırmaktır. Aynı zamanda imajını yenileyecek koda da sahiptir. Şimdi arızalara bakalım.

En çok rastlanılan arıza cihaz açılır ve logoyu gösterdikten sonra takılır. Menü gelmez. Burada ilk yapacağımız şey reset düğmesine 10 saniye basılı tutmak. Sonra 3-4 saniye cihazın açılmasını beklemek. Eğer açılmaz ise düğmesine basıp açmayı deneyin. Buna rağmen aynı arızayı gösteriyorsa Windows CE imajını yenilememiz gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken nokta üretici firmanın sağladığı imajı kullanmamız diğer imajlar cihazımızı çalıştırmayacaktır. Güncelleme için ilk önce en fazla 2GB büyüklüğünde Micro SD bellek kartına ihtiyacımız var. Bellek kartını bilgisayarımıza bağlayıp FAT dosya sistemine biçimlendiriyoruz. Bellek kartının kök dizinine Windows CE'nin bulunduğu xip.nb0, GPS uygulamalarının bulunduğu GPSAPP.msk dosyasını kopyalayın. xip.nb0 dosyası kimi modellerde 912D_XX_X ismiyle yer alır. İlk XX SD ise düşük çözünürlüklü ekranlar için HD ise yüksek çözünürlüklü ekranlar içindir. Sondaki X alt versiyonları temsil eder. Bu iki dosya haricinde bazı paketlerde EBOOT dosyası da yer alır. Eğer dosyaların üretici firmadan geldiğine eminseniz bu dosyayı bellek kartına ekleyin. Eğer Internet üzerinden indirdiğiniz bir imaj ise EBOOT dosyasını bellek kartından silin. Eğer yanlış imaj yüklemesi yaparsanız ROM içerisinde ki EBOOT'da değiştiği için ikinci bir deneme yapma imkanınız olmayacak. Çünkü imaj güncellemeyi yapan EBOOT'dur. Yanlış EBOOT güncellemeyi yapamaz. Bu dosyalar haricinde bazı imajlarda UPDATE klasörü yer alır. Bu imaj yüklemeden sonra yapılacak güncellemeleri içerir. Eğer varsa bu klasörü de bellek kartına ilave ediyoruz. İşleme başlamadan önce cihazımınız şarjı yoksa şarj ediyoruz. Daha sonra bellek kartını cihazımıza takıyoruz ve RESET düğmesine basıyoruz.Cihaz yeniden başlıyor, Logoyu gördükten sonra ekrana mavi ekran gelecektir. Mavi ekranda OS Image Load diye bir mesaj göreceksinin Eğer OS Image No Found diyorsa imaj cihazınız için uygun olamayabilir. OS Image bulunduktan sonra cihazınızın mavi ışığı yanmaya başlayacak, bu bellek kartını okuduğunuz gösterir. Daha sonra OS image yazmayı bitirdikten sonra yükleme ekranı gelir. Imaj çalıştıktan sonra GPSAPP.msk dosyasındaki GPS uygulamalarını yükleyecek. Ardından varsa update klasörüne geçecek. İşlem bittikten sonra 5 saniye sonra yeniden başlatılacağına dair uyarı alırsınız. Bu esnada bellek kartını çıkarın. Unutmayın güncelleme için onay istenmez, otomatik olarak yapılır. Eğer kartı çıkarmayı unutursunuz tekrar OS Image yazılır. Burada paniğe kapılıp kartı çıkarmaya kalkmayın, yükleme yarıda kalıp cihazınız açılmayabilir. Sonunu bekleyin ve kartı öyle çıkartın. Bu işlemden sonra cihazınızın durumunda değişme olmadıysa yüklediğiniz imaj cihazınıza uygun değildir. Başka imaj deneyiniz.

Şimdi gelelim ikinci tip arızaya. Bu arızada cihaz hiç tepki vermez, tamamen siyah ekran veya boş bir ekran karşımıza çıkar. Bazı cihazlarda şarja bağlayınca pil göstergesi hatta Logo çıkar fakat bellek kartını taktığınızda güncelleme yapmaz. Bu belirtiler ROM'un silinmiş olduğunu gösterir. ROM'umuzu yeniden yazmak için üreticiden aldığımız yeni ROM dosyalarına ihtiyacımız var. Eğer bu elimizde yoksa internette modeline göre aratıp imaj bulabiliriz. Ama bilmemiz gereken nokta bu imajların uyma garantisi yoktur. O yüzden eğer üretici bir ROM sağlamıyorsa tekrar tekrar denemek mecburiyetindesiniz. Şimdi ROM'umuzu yüklemek için cihazı Servis Moduna ya da diğer ismiyle Fabrika Moduna geçirmek gerekiyor. Bunu iki şekilde yapmak mümkün. Birincisi cihaz durumu kendi anlayıp geçmiş olabilir. Bunun için cihazınız USB ile bilgisayarınıza bağlayın, RESET düğmesine 10 saniye kadar basıp bırakın. Bu esnada USB aygıt bulunduğunu belirten bir uyarı alacaksınız. Bulunan USB aygıtı biraz sonra vereceğimiz linkden indireceğiniz PNDFLASH içerisinde gelen DRIVERS klasöründeki dosyalarla tanıtın. Eğer bu dosyalar kabul edilnediyse ya da PC hiç bir USB aygıtı bulmazsa bu sefer bu işlemi manuel yapacağız. Manuel yapmak için cihazın içini açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra cihazınızı USB ile PC'ye bağlayın. Daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi (kırmızı çizgi) TP39 ya da TP4 yanındaki şaseye temas ettirip, aynı anda RESET düğmesine basınız. Ardından hem RESET hem TP39 bırakın. PC'de yeni bir USB aygıt bulunduğuna dair uyarı alacaksınız. Eğer değişiklik olmaz ise tekrar deneyin.

Servis Modu - YG-912D-1v2, YG-912M

Ardından yeni bulunan aygıtı PNDFlash dizini içerisindeki DRIVERklasöründeki dosyalarla tanıtın. Aygıt yöneticisinde Bağlantı Noktaları altında 3351 USB VCOM Driver olarak yeni bir COM noktası çıkacak. PNDFlashı çalıştırdığınızda otomatik olarak cihazın bu port üzerinde bulunduğunu söyleyecek. Daha sonra PNDFlash'ı çalıştırıp Download All tıklıyoruz. İlk önce Download Agent yükleniyor. Download Agent(DA) cihazına yüklendikten sonra cihaz DA'yı otomatik olarak çalıştırır. DA PC'den gelen dosyaları alıp EEProm'a yazar. Yükleme işi bittikten sonra PNDFlashı kapatın, USB bağlantısı ayırın. Reset düğmesine 10 saniye kadar basılı tutup bırakın. Cihaz kendi açılmaz ise düğmesine basın. Cihaz da logo görünüp kalıyorsa ROM yükleme başarılıdır. Eğer cihazınızda değişiklik olmadıysa, başka ROM'ları burada anlatıldığı şekilde deneyin. Ama unutmayın her seferinde "Servis Moduna" geçmeniz gerekecek. Başarılı olmuşsa eğer üstde anlattığımız gibi Windows CE imajını yükleyin.

Eğer PNDFlash hata veriyorsa (0x4F0041 Failed to detection H/W!, 0x470023 DA responded with an NACK character! gibi) 2. bölüm de PNDFlash hakkında ayrıntılı ayarlar bulacaksınız.

Farklı modeller için ROM arıyorsanız 3. bölüme bakın. Yalnız buradaki linkler sadece MTK 3351 içindir.

Benim cihazım için yüklediğim ROM linki aşağıda aynı cihazdan siz de de varsa indirip yükleminiz mümkün.

YG-912-D-1.2vSayı (2)Sayı (3)

Model YG-912D-ABFSJ-2GT-AS-4L-5LS
OS V.12D A00001 100618.2G
AP V1.2.11.10.05.21
WINDOWS CE MNL VER MNL_VER_10061801335101
EBOOT 480x272 Build 26.11.2011 09:05
XLDR 480X272 Build 26.11.2011 09:05
EBOOT 800x480 Build 08.07.2010 14:29
XLDR 800X480 Build 08.07.2010 14:29
Screen SD - 480x272 or 800x480
ARSHIV YG-912D - Prestigio - 2GI_128
912D_SD_I - MD5 D9D6D3DC00E890798C3A4B2B617C43D5

ROM : http://hotfile.com/dl/115034684/738d760/YG-912D_-_Prestigio_-_2GI_128.zip.html
OS : http://hotfile.com/dl/115035609/491d79f/OS-YG-912D-v1.2.zip.html

Görüldüğü gibi paket de iki tip ROM var. Cihazınızın çözünürlüğü hangisi uyuyorsa onu yükleyin. ROM'u yükledikten sonra Windows CE imajını yüklerken paketteki gpstest.exe, jwdupdate.exe dosyaları ve update klasörünü de bellek kartına kopyalayın. Böylece güncellemeler de yapılacaktır. Eğer logoyu değiştirmek isterseniz ki bunu sonra da yapabilirsiniz. Bellek kartına logo.bmp adıyla logoyu kaydedin. Resim çözünürlüğü cihazın çözünürlüğü ile aynı olacak. Renk derinliği 24bit olacak.

Home Page : http://websozluk.tripod.com
Last Updated : 12.04.2011