Telnet Sunucusu Yükleme

Başlat'a ardından Çalıştır'a tıklayın. kısmına services.msc yazın ardından Çalıştır'a tıklayın. Aşağıdaki gibi Windows Hizmetleri açılacaktır. Buradan Telnet Hizmetini bulun ve tıklayın. Ardından Başlangıç Türünü ve Hizmet durumunu ayarların.

Telnet Sunucusunu aktif hale getirme

Telnet Sunucusu Port ayarları

Telnet hizmetini farklı bir portdan vermeyi düşünüyorsanız aşağıdaki ayarlar yapmanız gerekir. Bunun için Çalıştır'dan cmd yazıp komut satırına girin. Ardından (C:\Windows\System32\) altındaki tlntadmn.exe komutu ile gerekli ayarları yapabilirsiniz. Eğer direkt komutu yazarsanız o anki durumu verir. /h parametresi size diğer parametreler hakkında bilgi verir. tlntadmn config port 923 komutu, hizmeti 923 portundan vermesini sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta servisi konumlandırabileceğiniz port aralığı 1-1024 arasındadır.

Telnet Sunucusunun port ayarlarını yapma

Telnet Sunucuna erişim

Telnet hizmetine erişim için Telnet <IP adress> <port no> şeklindedir. Örnek: telnet 192.168.2.1 923 . Burada erişim 923 nolu porttan olacaktır. Erişim için kullanıcı adları sisteminizde ki kullanıcı adı ve parolalardır. Bu yüzden sisteminizde parolası olmayan kullanıcı bırakmayınız.


Home Page : http://websozluk.tripod.com
Last Updated : 03.01.2011